Neden Hayatımızda Endüstri 4.0?


Günümüz koşullarında herkesin amacı aynı aslında: Daha çok para kazanmak. Bu nasıl mümkün olacak peki? Tüm firmalar rekabetçi, hepsi çok iyi, hepsi güzel “tersine” mühendislik yapıyor.

Doğru..


Japon mühendislerin Amerikan üretim sistemlerine “tersine” mühendislik yaptığı 1900'lü yıllarda, daha az israf, daha çok müşteri odaklılık, daha az maliyet gibi kavramlar çok popülerdi. Bu felsefe çok da işe yaradı. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Japonların kalkınma mücadelesini bu felsefe ile ilişkilendirmek söz konusu bile olabilir.


Tabii Alman mühendisler bu sistemi incelemeleri neredeyse 60 yıl sürmüş ve durup şöyle bir söylemde bulunmuşlar. Yerli ve milli olalım.

2011 yılında Dünyanın en büyük endüstri fuarında Endüstri 4.0 kelimesi kullanıldı ve bir anda bu felsefe milyonları üzerine çekti. Peki neydi bu felsefenin amacı? Yalın üretim yeteri kadar pratik bir çözüm sunmuyor muydu?


Cevap basit: İnsan.


Yalın üretim felsefesinde insan tüm sürecin merkezinde bir konumlandırmada tutuluyordu. İsrafı yapan da insan para kaybettiren de(?). 21. yy Almanyasında bulunan insan sayısı Japonya, Çin, Hindistan toplumlarında bulunan insan sayısının ne yazıkki yakınlarından bile gçemiyordu. Almanya ne yaptı? Pes etti mi? Yaşlı nüfusum var diye işi bıraktı mı?


Tabiki hayır..