Dijital İkizi Yaşamımıza Nasıl Uygulayabiliriz?

Dijital İkiz nedir? Hala kafanızda canlanmıyorsa, endişelenmeyin. Gelecekte birçok yerde karşımıza çıkacak olan bu teknolojiyi sizlere daha iyi anlatmak ve kafanızda canlandırmanızı kolaylaştırmak için gerçek hayatta uygulanmış örnekleri sizin için araştırdık.

New York, ulaşım ve seyahat sistemlerini iyileştirmek için bir dijital ikiz oluşturmuştur. Dijital ikiz sayesinde mühendisler tüm şehri dijital bir platformda kurarak yer altında dijital yol sistemleri geliştirir ve bu sayede yeni ulaşım sisteminin diğer sistemler ile nasıl çalıştığını doğru bir şekilde öngörebilir. Ayrıca şehrin en işlek caddelerinden birinde yolun ortalama bozulma oranı hakkında veri elde ederek, güvenliğin sağlanması için yeni yeraltı yollarının ne sıklıkta değiştirilmesi gerektiğine dair güvenli tahminlerde bulunabilmektedirler.


Kopenhag, hava kalitesi artırmak için veri odaklı trafik yöntemini kullanmaktadır. Bir önceki projelerinde vatandaşların seyahat sürelerini azaltmak için kurgulanan trafik yönetim sistemi, şimdi en az hava kirliliğine neden olanlara göre düzenlenmesini planlamaktadır. Kopenhag’ın amacı elbette ki, veriler ile yeni bilgiler üreterek yeni çözümler geliştirmektir.


Denmark’ın başkentinde yine, su dağıtım şebekeleri izlenmektedir. Ülkenin en büyük su tedarikçisi HOFOR ve Novafos, Kopenhag çevresindeki su dağıtım ağlarını sensörler aracılığı ile bir dijital ikize dönüştürmektedir. Bu proje ile gelir dışı su seviyelerini tespit etmek ve seviyeleri %4-6’ya düşürmek amaçlanmaktadır.

Formula 1, otomobil yarışlarını iyileştirmek için dijital ikiz kullanılmaktadır. Her saniyenin önemli olduğu bir sporda bir simülasyon ile sürücünün ve otomobil ekibinin hangi ayarlamalarının performansı artırabileceğini bilmesine yardımcı olmaktadır.


Hindistan'da Andhra Pradesh eyaleti, yeni başkenti Amaravati'yi kurarken, dijital bir ikizle baştan yaratılan ilk şehri inşa etmektedir. Sistem, hükümet yetkililerinin izin verme sürecini yönetmelerine, inşaat ilerlemelerini izlemelerine ve tasarım planlarını değerlendirmelerine izin vererek binaların sıcak ve nemli iklime nasıl tepki vereceği gibi şeyleri anlamalarını sağlayacak.
Singapur, daha esnek bir şehir inşa etmek için devlet kurumları, işletmeler ve araştırmacılar tarafından test yatağı olarak kullanılabilen dijital üç boyutlu bir şehir modeli olan Sanal Singapur projesine 73 milyon dolar yatırım yapmıştır . Dijital model, telekom şirketlerinin kapsama alanını optimize etmek için farklı kablosuz ağ dağıtım modelleri ile deneme yapmalarına, bina sahiplerinin güneş panelleri kurmak için en iyi yerleri belirlemelerine yardımcı olmakta ve şehir planlamacılarının parkları ve tahliye yollarını iyileştirmek için yaya modellerini analiz etmelerine izin vermektedir.


Daha gelişmiş şehirler, binaların, bitki örtüsünün ve su kütlelerinin ince ayrıntıları da dahil olmak üzere tüm kentsel peyzajı haritalandırırken, bazıları kullanımı ve karbonu izlemek için köprüler ve okullar gibi temel altyapının dijital temsillerini oluşturarak daha basit bir şekilde başlamaktadır.


Siz de şehrinizde veya şirketinizde dijital ikiz kullanmak istiyorsanız fakat nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


Keyifli okumalar dileriz.

Simovate Ekibi

37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

number of flights to xxx in yyy is zzz million