COVID-19 HASTANE HAZIRLIK SİMÜLASYONU

En son güncellendiği tarih: 1 May 2020


Simovate COVID-19 Simülasyon Modeli Versiyon 0.1 

COVID-19 hastalarının tedavisi için hastanelere ve burada kullanılan malzemelere yoğun bir talep bulunmaktadır. Bu taleplerin karşılanıp karşılanamayacağı ise merak konusu olmuştur. Bu yoğun taleplerle karşı karşıya kalan hastanelere yardımcı olmak için vaka sayıları arttıkça ne kadar eldiven, maske, solunum cihazı ve yatak gerekli olacağını değerlendirmek için gönüllü olarak çalışarak herkesin erişimine açık bir simülasyon modeli (BPMN2.0) geliştirdik.

Modelimize göre; COVID-19 testi pozitif çıkan hastalar, durumlarına göre yoğun bakıma, geçici yoğun bakıma, servise alınmaktadır. Test sonuçları negatif olan veya Covid-19 şüphesi bulunmayan kişilerse evde karantinaya gönderilerek sistemden ayrılmaktadır.


Testi pozitif çıkan hastalardan nefes almakta güçlük çekenler yoğun bakıma alınmaktadır ve yoğun bakımdaki hastalar bilgisayarlı tomografi cihazlarına gönderilerek durumları takip edilmektedir. Durumlarında iyileşme gözlenen hastalar diğer bölümlere (geçici yoğun bakım, servis vs.) gönderilebilir ve böylece yeni boş yataklar açılır.


Yoğun ve geçici yoğun bakımdaki hastalar için en kritik olan malzeme ventiletörlerdir. Ayrıca sağlık çalışanlarının hastaları tedavi etmeye devam edebilmesi için sağlıklı olmaları en önemli koşuldur. Bu koşul eldiven, maske ve koruyucu kıyafetler gibi malzemelerle sağlanabilmektedir.


Yapılan COVID-19 açık kaynaklı çalışmalarından faydalanarak aldığımız verileri, simülasyon modelimize girdi olarak tanımladık. Bu açık kaynaklı çalışmaları, sizin de faydalanabilmeniz açısından aşağıya eklemiş bulunmaktayız. 

Kaynak: https://ourworldindata.org/coronavirus


Yukarıdaki tabloda günlük olarak COVID-19 virüsü onaylanmış hasta sayılarını görmektesiniz. Tablodan istediğiniz ülkeyi seçerek dünyadaki birçok ülkeyi karşılaştırabilirsiniz. COVID-19 modelimizde Türkiye için önümüzdeki günlerdeki hasta sayılarını, resmi sayıları dikkate alarak bir tahminleme algoritması gerçekleştirdik ve bu algoritmadan çıkan sonuçları simülasyon modelinde kullandık. Tahminleme algoritması her ülkenin geçmiş verilerini Türkiye verileri ile kıyaslaması şeklinde olmaktadır. Burada kullandığımız algoritma ülkelerin daha önceden aldıkları tedbirlerin hasta sayısı üzerindeki etkisi ve bu senaryoyu Türkiye'de canlandırdığımızdaki durumu ortaya çıkarmaktır.

Kaynak: https://ourworldindata.org/coronavirus


Yukarıdaki tabloda ise test kitlerinin ülke ve tarih bazlı kullanım oranlarını görmektesiniz. Bu verilerden yola çıkarak test kitlerinin hastanelere ulaştırılması veya test kitlerinin ne zaman ve ne kadar kullanılacağı gibi bir çok detayı COVID-19 Simülasyon Modelimizde görebileceksiniz.


Bu girdiler ile modelimizi 5 gün boyunca çalıştırarak hastane içerisinde oluşabilecek yoğunluk ve darboğazları inceledik. Tüm bunlardan yola çıkarak modelimizde en önemli üç faktörü baz aldık. Sağlık çalışanları için gerekli malzemelerin sayısı, tedariki ve hastalar için gerekli olan yatak sayıları. Bu kritik faktörlerle ilgili soruları yanıtlamanıza yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya gönüllüyüz.

Olası “Farz Edelim” (What if) Senaryoları

Bu simülasyon size olası tahminlere göre yoğun bakımda, serviste kaç yatak gerektiğini, hastaneniz için ne kadar eldiven tedarik etmeniz gerektiğini hatta kaç kişiyi tomografi bölümüne göndereceğinizi veya günde ne kadar COVID-19 testi yapacağınızı söyleyebilir. Daha iyi anlatabilmek için bazı “farz edelim” sorularını aşağıda listeledik.


1. Hastane 1’de eldiven, maske vs. siparişleri ne zaman ve ne kadar verilmelidir? 
2. Beş gün sonra hangi hastanede kaç kişi taburcu olacaktır ve bunun sonucunda ne kadar yer açılacaktır? 
3. Hastane 1’de beş gün sonraki Bilgisayarlı Tomografi cihazlarının bekleme süresi kaç saat olacaktır? 

Bu modeldeki tüm verileri değiştirebilir ve olası “farz edelim” sorularınızı cevaplayabilirsiniz.


Bu Modeli Simovate Simulation Uygulamasında Çalıştırmak

Değişkenlerin nasıl tanımlanması gerektiğini ve modelin nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir, modeli indirerek Simovate Simulation uygulamasında çalıştırabilirsiniz.

  • Öncelikle Simovate Simulation uygulamasını indirmek için aşağıda yer alan “Simovate Simulation İndir” butonunu kullanabilirsiniz.

  • İndirme ile ilgili yardım almak için buraya tıklayınız.


Bu Çalışmaya Gönüllü Katkıda Bulunmak İster Misiniz?

Söz konusu bu modeli öncelikle OHSAD’ın yayınladığı “COVID-19 Poliklinik/Acil COVID-19 Hasta Yönetim Algoritması”na dönüştürüp daha ayrıntılı ve kapsamlı modeller geliştirerek, daha doğru tahminler yapabilmek için çalışmaya devam edeceğiz. Bu süreçte gönüllü olarak katkı sağlayacak herkese açığız. Modelin BPMN2.0 model dosyasını ve Simovate Simulation uygulamasının ücretsiz sürümünü yukarıdaki butona tıklayarak indirebilir ve katkı sağlayabilirsiniz.


Yapmış olduğunuz çalışmaları veya soruları bize yorumlar kısmından iletebilir, salgınla mücadelede en uygun simülasyon modelini birlikte yapabiliriz.


Sağlıklı günler dileriz.

Simovate Ekibi

949 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör