Şirketimize Gelecekte Nasıl Yer Edinebiliriz? 

Endüstri 4.0'dan Korkmalı Mıyız?

Endüstri 4.0 yıllardan beri konuşuluyor… Geldi gelecek, yaptık yapmadık birçok senaryo konuşulsa da, dönüşümün Türkiye için çok yavaş gerçekleştiği su götürmez bir gerçek. Peki sorun nerede? Ne yapabiliriz? Gelecekte bizi ne bekliyor bir bakalım..

Aslına bakarsanız ülkemizde Endüstri 4.0'a geçebilmek için çeşitli yazılımlar ve donanımlar geliştirilmekte. Bu ülkemiz için harika bir haber! Kötü haber, hala gerideyiz. Endüstri 4.0'a daha hızlı adapte olmamız gerekiyor, her ne kadar bir değişim başlatmak, bunun için efor ve bütçe ayırmak zor olsa da bunu en hızlı şekilde başaranlar meyvelerini en hızlı şekilde toplayanlar olacak.

Büyük şirketler geleceğin farkında ve son sürat hazırlanıyorlar. Bu farkındalık büyük şirketleri daha da büyütürken, küçük ve orta ölçekli şirketleri yok etmeye başlayacak. Çünkü gelişen teknolojiyle ürünün/hizmetin alternatifi kolay bir şekilde bulunabilmekte ve potansiyel işinizi de hızla kaybedebilmektesiniz.

Pazarın ve rekabetin çok çeşitlendiği bu ortamda her zaman stratejik ve gelecek odaklı kalmak en önemli şey. Evet biliyorum, söylemesi oldukça kolay. Uygulamada neler yapabileceğimize ve etkilerine hemen geçelim;


Günümüzde en güzel ve etkili çalışmalar öncelikle IoT, artırılmış gerçeklik, yapay zeka ve simülasyon üzerinden şekillenmektedir. Bu teknolojilerin en güzel yanı her sektöre ve her senaryoya uyarlanması ve kabiliyetlerinizi arttırmasıdır. Bu teknolojiler ile neler yapabiliriz?