Şirketimize Gelecekte Nasıl Yer Edinebiliriz? 

Endüstri 4.0'dan Korkmalı Mıyız?

Endüstri 4.0 yıllardan beri konuşuluyor… Geldi gelecek, yaptık yapmadık birçok senaryo konuşulsa da, dönüşümün Türkiye için çok yavaş gerçekleştiği su götürmez bir gerçek. Peki sorun nerede? Ne yapabiliriz? Gelecekte bizi ne bekliyor bir bakalım..

Aslına bakarsanız ülkemizde Endüstri 4.0'a geçebilmek için çeşitli yazılımlar ve donanımlar geliştirilmekte. Bu ülkemiz için harika bir haber! Kötü haber, hala gerideyiz. Endüstri 4.0'a daha hızlı adapte olmamız gerekiyor, her ne kadar bir değişim başlatmak, bunun için efor ve bütçe ayırmak zor olsa da bunu en hızlı şekilde başaranlar meyvelerini en hızlı şekilde toplayanlar olacak.

Büyük şirketler geleceğin farkında ve son sürat hazırlanıyorlar. Bu farkındalık büyük şirketleri daha da büyütürken, küçük ve orta ölçekli şirketleri yok etmeye başlayacak. Çünkü gelişen teknolojiyle ürünün/hizmetin alternatifi kolay bir şekilde bulunabilmekte ve potansiyel işinizi de hızla kaybedebilmektesiniz.

Pazarın ve rekabetin çok çeşitlendiği bu ortamda her zaman stratejik ve gelecek odaklı kalmak en önemli şey. Evet biliyorum, söylemesi oldukça kolay. Uygulamada neler yapabileceğimize ve etkilerine hemen geçelim;


Günümüzde en güzel ve etkili çalışmalar öncelikle IoT, artırılmış gerçeklik, yapay zeka ve simülasyon üzerinden şekillenmektedir. Bu teknolojilerin en güzel yanı her sektöre ve her senaryoya uyarlanması ve kabiliyetlerinizi arttırmasıdır. Bu teknolojiler ile neler yapabiliriz?

  • Artık makinelerinizin verilerini 7/24 kontrol ederek, ne zaman bozulacaklarını önceden öğrenebilir ve hızlı bir şekilde doğru bakım planlamasına bir tuş ile ulaşabilirsiniz.

  • Şirketinizin dijital ikizini oluşturarak, sistemi konuma bağlı kalmadan takip edebilir, anlık müdahalelerde bulunabilirsiniz.

  • Simülasyon teknolojileri ile dijital ikizinizde çeşitli varsayımlarınızı test edebilir, boşta beklemeleri veya dar boğazlarınızı hızlıca görebilir, detaylı raporlarını inceleyebilirsiniz.

  • Uzaktan bakım destek sistemleri ve artırılmış gerçeklik ile servis elemanınıza veya müşterinize her konumdan bağlanabilir, adım adım yapması gerekenleri söyleyebilir, çizebilir veya yazabilirsiniz. Tabii ki çeşitli dökümanlar gönderebilir veya artırılmış gerçeklikle çalışanınızı eğitmek için eğitim senaryoları oluşturabilirsiniz.

  • Yapay zeka ile depo sistemlerinizi kontrol edebilir, fazla veya eksik stok maliyetlerinden kurtulabilirsiniz. Üstelik yapay zeka önceden tanımladığınız tedarikçilerinize gecikme olmadan doğru miktarda sipariş verebilir.

  • Lojistik problemlerinizi veya maliyetlerinizi yapay zeka, simülasyon teknolojileriyle en verimli şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Çok sayıda şirketin sorunu olan sevkiyat araçlarına doğru bir şekilde yerleştirme yapabilir ve sevkiyat aracınızdan tam kapasite ile faydalanabilirsiniz.

  • Yeni açacağınız veya kuracağınız fabrikanın yerleşimini test edebilir ve risklerinizi azaltıp, ek maliyetlerden kurtulabilirsiniz.


Bu örneklerin sayısı arttırılabilir fakat önemli olan şirketinizin sorununu doğru tanımlamanız. Eğer şirketinizin sorununu doğru tanımlarsanız, özelleştirilmiş yazılım ve donanımlar yaptırabilmeniz de mümkün.

Bütün çözümlerin sağladığı ortak yararlar;

Pazara çıkış süresini veya teslim süresini düşürmek,

Verimliliği yükseltmek

Kaynak ve enerji kullanımını doğru yönetmek

Esneklik sağlamak

Tüm bunlar olurken ödün vermediğimiz/verilmemesi gereken şey, kalite. İnsan hatalarını azaltan bu geçiş kalitenizi arttıracaktır. Yukarıda bahsettiğimiz bütün teknolojiler insanlar ile birlikte gerçekleşmektedir. Uzun vadede elbette iş yapış şekilleri değişecek, yeni nesiller geldikçe iş gücü seviyesi ve ilgi alanları farklılaşacak, fiziki güçten beyin gücüne geçilecek fakat istihdam artacaktır. 

Her geçiş dönemi, değişim kolay bir süreç değildir. Bu yüzden yaşanacak zorlu süreçler bizi korkutmamalıdır. Bizim tek yapmamız gereken şey kendimizi geliştirmek ve sanayi dönüşümümüzü bir an önce tamamlamaktır.

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

number of flights to xxx in yyy is zzz million